• „Obráť svoju tvár k slnku a všetky tiene padnú za teba.“

Vitajte na podstránke koordinátorky environmentálnej výchovy na našom gymnáziu. Jej zmyslom je ponúkať vám motiváciu a návrhy k uvedomelejšiemu a udržateľnejšiemu životnému štýlu. Verím, že každý si tu niečo nájdete.

• Na našej škole sme úspešne zaviedli triedenie odpadu na plastykovypapier komunálny odpad. Sme na dobrej ceste. Pokračujeme v zbieraní vrškov od plastových fliaš, zubných kefiek, žiariviek a použitých bateriek. Kráčame po správnej ceste, ktorá však ešte nekončí. Stále je čo vylepšovať, stále máme možnosti na posúvanie sa dopredu.

Vieme, že objem komunálneho odpadu je dôležité čo najviac znižovať, aby sme na skládku zbytočne neprispievali tým, čo dokážeme vytriediť. To je úloha celkom ľahká, treba len prekonať svoju pohodlnosť a poopraviť svoj životný štýl.

Vieme, že je dobré snažiť sa žiť v súlade s prírodou a nevytvárať odpad zbytočne, pretože najlepší odpad je ten, ktorý vôbec nevznikne. To už je úloha ťažšia

Vieme, že treba žiť udržateľne – ale ako? Aj to je úloha celoživotná... V dobe, kedy sme zvyknutí na veci na jedno či krátkodobé použitie, kedy nás to, čo priamo nevidíme, netrápi si táto úloha často vyžaduje zmenu životného štýlu či postoja. A to je to najťažšie... Tomu sa chceme učiť.

Cieľom nášho gymnázia je nielen vychovať úspešného vysokoškoláka, ale najmä čestného a zodpovedného človeka, ktorému stav životného prostredia nie je ľahostajný. Naopak, aktívne sa zapája do jeho zachovania a zveľaďovania.

Verím, že sa nám ho spoločne podarí vychovať.

Mgr. Margita Kojšová, koordinátorka environmentálnej výchovy (od 2019/2020)

Dotazník spotrebiteľa

Asociácia spotrebiteľských subjektov Slovenska v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia skúma spotrebiteľské správanie a zisťuje, či spotrebitelia pri nákupe produktov berú ohľad na životné prostredie a podporujú udržateľnú spotrebu. V dotazníku nie sú správne alebo nesprávne odpovede, zisťujeme iba vaše názory. Účasť na prieskume je dobrovoľná.

Zmena klímy je jednou z najvážnejších výziev, ktorým dnes čelíme. Naša planéta zažíva výraznú a zrýchlenú zmenu klímy, ktorá sa začala pred viac ako sto rokmi. Vplyvy zmeny klímy cítime na všetkých kontinentoch celého sveta a predpokladá sa, že v nasledujúcich desaťročiach budú čoraz častejšie a silnejšie. Ak Vás téma zaujíma, vyskúšajte si dotazník

Zaujímavé linky:

https://garbagegobblers.sk/ - nielen pre našich mladších spolužiakov

Videá o elektroodpade: