Novinky

          • Exkurzia do jaskyne Driny a Smolenického zámku

          • 7. júna sa študenti tercie, kvinty a 1.A zúčastnili exkurzie do jaskyne Driny a Smolenického zámku. 

            Študenti videli jedinú sprístupnenú jaskyňu na Záhorí, kde mohli obdivovať krásy krasových útvarov a po prehliadke sa lesnou cestou vybrali na Smolenický zámok. Tam preskúmali interiér aj exteriér zámku. Zo zámockej veže videli nádherný výhľad na okolitú prírodu. Ďakujeme p. profesorkám Eickhoff a Macháčkovej za skvelú organizáciu a príjemný sprievod. Exkurzia bola veľmi zaujímavá a náučná pre všetkých zúčastnených.

          • Exkurzia Zoo Lešná

          • Benjamin Franklin raz vyhlásil: ,,Povedz mi to a ja zabudnem, ukáž mi to a ja si zapamätám.“ Aj naša škola vedie študentov k poznatkom prostredíctvom vlastného zážitku. Preto sa študenti nášho gymnázia zúčastnili na biologickej exkurzii v Zoo Lešná. Študenti mali možnosť obohatiť svoje vedomosti o velikánoch a významných predstaviteľoch fauny Afriky prostredníctvom komentovanej prehliadky. A taktiež pri spoznávaní zvierat zo všetkých ostatných kontinentov. Ďakujeme pani profesorke Hnátovej za organizáciu a pani profesorke Macháčkovej za sprievod. Obom dámam patrí poďakovanie za vytvorenie priateľskej a pohodovej atmosféry počas celej exkurzie.

          • Vyučovanie finančnej gramotnosti

          • V dňoch 5. – 6. júna študenti druhých ročníkov a sexty absolvovali blokové vyučovanie finančnej gramotnosti. Lektori M. Pecha, L. Valúšek, R. Černák a J. Hrušecký ich oboznámili s problematikou financií, úverov, produktov bánk a s možnosťami investovania. Druhý deň si žiaci zahrali hru „Finančná sloboda“ Dvojice hráčov dostali do opatery manželský pár vo veku 30 rokov, ktorému pomáhali plniť si svoje ciele. Prechádzali s nimi 30 rokov ich života, uzatvárali im finančné produkty a museli sa naučiť svojej rodine poradiť v rôznych životných situáciách. Výhodou tejto hry je, že produkty sú veľmi podobné reálnym produktom dostupným na našom trhu. Preto hráči pri rozhodovaní môže použiť svoje skúsenosti z ozajstného života. A naopak, žiaci vedia aplikovať vedomosti získané v hre na zlepšenie vlastnej situácie aj po skončení hry.

          • Príprava na DofE expedície

          • Cvičné (prípravné) expedície sú v plnom prúde. Ich zmyslom je dobre sa pripraviť na kvalifikačné expedície, ktoré musia študenti už zvládnuť sami.Minulý štvrtok a piatok sa uskutočnili 2 cvičné bronzové expedície, v tomto týždni prebieha strieborná. Všetky sa realizujú pod vedením p. prof. Žilínka a Psotu, ktorí študentov školia a sprevádzajú splnením 10 podmienok kvalifikačnej expedície a ktorí zároveň dohliadajú na to, aby boli študenti skvelo pripravení zvládnuť pobyt na požadovaný počet dní v prírode samostatne.

            Súčasťou kvalitnej prípravy je aj kurz prvej pomoci, ktorý pre nás odborne viedla Mgr. Gajdová zo SZŠ v Skalici. Týmto ďakujem Strednej zdravotníckej škole za spoluprácu, v ktorej, veríme, budeme aj naďalej pokračovať.

            M. Kojšová

          • Krajské kolo Fyzikálnej olympiády

          • Dňa 15. 5. 2024 sa náš žiak kvinty Martin Suchovský zúčastnil krajského kola Fyzikálnej olympiády v kategórii D a obsadil úžasné 2. miesto. Krajským kolom súťaž končí. Martinovi srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy!

          • Krajské kolo chemickej olympiády

          • Dňa 16.5.2024 sa v Trnave konalo Krajské kolo chemickej olympiády kategórie C, ktorej sa zúčastnili
            aj naši postupujúci žiaci. Žiak 1. B. Dominik Ščúry sa umiestnil na krásnom 7. mieste, uspel v silnej
            konkurencií zanietených mladých chemikov a stal sa úspešným riešiteľom v tejto kategórií,
            pripravovala ho Mgr. Jana Bublincová.
            Pekne ďakujeme za reprezentáciu nášho gymnázia. :)

          • Branný deň

          • Dňa 28. 5. sa žiaci prímy zúčastnili branného dňa na dopravnom ihrisku v Skalici. Výbornú akciu zorganizovalo Centrum voľného času v spolupráci s Mestom Skalica. Profesionálni vojaci, hasiči, záchranári a polícia predviedli svoju prácu žiakom, ktorí si mohli okrem iného vyskúšať i streľbu zo vzduchovky. Bol to užitočne strávený čas.

          • Naše dva roky v DofE a ambície pokračovať

          • Vo štvrtok 16. mája nás navštívila naša programová manažérka Michaela Pavlovič z Národnej kancelárie DofE. Zhodnotili sme dvojročné fungovanie nášho gymnázia v tomto programe a viedli sme plodnú diskusiu o našich úspechoch i výzvach, ktorým čelíme.

            Monitorovacie a hodnotiace stretnutie dopadlo na výbornú a my sme odhodlaní a motivovaní napredovať.

            Aktuálne sa naši súčasní Dofáci pripravujú na dobrodružné expedície, čaká ich kurz prvej pomoci, väčšina z nich už uzatvára svoje ciele. Sme radi, že program DofE má na našej škole svoje miesto a môžeme ho uskutočňovať.

            M. Kojšová

          • KOŽAZ v Zuberci

          • V dňoch 19.-23.mája sa študenti 3.A zúčastnili kurzu KOŽAZ v Zuberci.

            „Bývali sme v krásnej drevenici Škerda v centre malebnej dediny Zuberec.

            Hneď po príchode na ubytovanie nás privítali príjemní majitelia a večer sme sa zoznamovali s okolím, hrali rôzne hry na dvore našej drevenice.

            V pondelok sme sa vydali na prechádzku po okolí Oravských dedín. Prechádzka bola trošku náročnejšia, dokonca sme sa museli prebrodiť potokom v lese, no celý čas sme si mohli užívať horské slniečko. Po prechádzke sme si išli odpočinúť do neďalekého penziónu na wellness.

            Ďalší deň sme navštívili Skanzen Oravskej dediny, kde sme strávili doobedie. Počasie nám síce neprialo a tesne pred odchodom zo skanzenu začalo pršať, a my sme museli čakať pod prístreškami domov. Večer sme spoločne hrali futbal, volejbal a bedminton.

            V stredu sme absolvovali test na záver kurzu a večer nás čakal súboj v bowlingu a večera v burgrárni. Stravu sme si zabezpečovali sami, varili sme rôzne jedlá alebo sme sa stravovali v reštauráciách, posledný večer sme grilovali. Vo štvrtok ráno sme autobusom išli späť do Skalice. Celý kurz sme si všetci veľmi užili.”

            Študenti z 3.A

          • Slovensko bez drog

          • Dňa 16. mája sa žiaci prímy, sekundy, tercie a kvarty zúčastnili prednášky, ktorú si pre nich opäť pripravil p. Michal Bučko, predseda organizácie Slovensko bez drog. Prednáška nadväzovala na predchádzajúcu úvodnú, ktorá sa uskutočnila na jeseň a mala veľmi pozitívne ohlasy zo strany žiakov. I v tej májovej sme sa dozvedeli veľa zaujímavého nielen o tom, čo si pod pojmom droga predstaví asi väčšina z nás, no zároveň aj o tom, čo sú drogy, o ktorých možno ani nevieme, či už sú to lieky proti bolesti, kofeín či energetické nápoje. Pán Bučko veľmi jasným a názorným spôsobom oboznámil žiakov s účinkami „každodenných“ drog na fungovanie tela i psychiky, vysvetlil im, ako sa nestať ich otrokom a do začarovaného kruhu sa vôbec nedostať. Prednášku lektor ukončil pozitívnym posolstvom, a to nájsť si zmysel života, cieľ, ku ktorému chceme smerovať, pretože to je tá najlepšia prevencia. Verím, že i s jeho pomocou sa toto žiakom podarí naplniť a uvedomia si, že zídenie zo životnej cesty chybným odbočením k akejkoľvek droge nikdy nemôže skončiť dobre.

          • Oslavujeme veľký úspech

          • Naša terciánka Viktória Čelústková sa prebojovala až do celoslovenského kola IJSO (olympiáda mladých vedcov) a celý budúci týždeň bude súťažiť v Bratislave na fakultách prírodných vied a Slovenskej akadémie vied s tými najlepšími mladými vedcami z celého Slovenska.

            Viki ukázala skvelé vedomosti z biológie, chémie, fyziky, ale aj matematiky a my jej z celého srdca blahoželáme. Po celoslovenskom kole nasleduje medzinárodný súboj vedcov a sme nesmierne hrdí, že o účasť v top tíme bojuje práve naša žiačka.

            Viki sa spolu s vybranými spolužiakmi z tercie od začiatku septembra každý týždeň pripravovala po vyučovaní, naštudovala si množstvo materiálov a naučila veľa nových informácií. Za prípravné kurzy vďačíme Mgr. Švecovej a Mgr. Hnátovej (biológia), Mgr. Ralbovskému (chémia) a Mgr. Mudrochovi (fyzika).

          • Majstrovstvá Slovenska v bedmintone

          • V dňoch 29. - 30. 4. sa konali Majstrovstvá Slovenska v bedmintone stredoškolákov, kam postúpili aj naši žiaci po víťazstve na Župnej olympiáde. V silnej konkurencii ôsmich tímov sme po napínavých zápasoch obsadili konečné siedme miesto. Chlapcom blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy. Zloženie družstva: David Dvorský a Peter Janota.

          • Krajské kolo matematickej olympiády

          • Dňa 9. 4. 2024 sa uskutočnilo krajské kolo 73. ročníka matematickej olympiády v Trnave. Umiestnenia máme nasledovné:

            Kategória C

            1. miesto:  Martin Suchovský (KI)

            Kategória B

            2. miesto: Monika Bábíčková (II.A).

             

            Ďakujeme za reprezentáciu školy a srdečne blahoželáme.

          • Školský e-shop znovu otvorený!

          • Aj tento rok máme pre Vás skvelú správu. Naša škola má vlastnú voľnočasovú kolekciu oblečenia plnú mikín, tričiek, ruksakov, čapíc a ďalších kúskov so školským logom, o ktorom ste sami rozhodli hlasovaním. E-shop je opäť spustený a tentokrát s nižšími cenami pri mnohých produktoch!Ponuku nájdete na tomto linku: https://www.kraloveskoly.cz/gymskalica/ 

            Objednávanie je už spustené a bude možné až do 23.5.2024

          • Župná olympiáda 2024

          • V dňoch 25.4 a 26.4.2024 sa konala Župná olympiáda stredoškolákov v Trnave, kam postúpili víťazi okresných kôl. Študenti si zmerali sily v rôznych športových odvetviach. Našu školu reprezentovali žiaci vo florbale, volejbale, bedmintone a atletike. Po napínavých zápasoch a výborných výkonoch našich žiakov sme sa aj tento rok radovali z dobrých umiestnení. Výsledky boli nasledovné:

            Športové hry:

            Florbal

            - chlapci - 1. miesto

            Volejbal mix - 4. miesto

            Bedminton

            - dievčatá - 2. miesto

            - chlapci - 1. miesto

            Atletika:

            Tereza Poláková - 100m - 1. miesto

            - 200m - 1. miesto

            Michaela Príkazská - skok do výšky - 2. miesto

            Poláková, Chovancová, Vaculková, Petrovičová - štafeta 4x100m - 2. miesto

            Ďakujeme všetkým za reprezentáciu našej školy.

          • Študent Samuel Skladan členom tímu P. Sagana

          • Študent IV.B triedy Samuel Skladan sa stal členom nového slovenského prokontinentálneho tímu Petra Sagana „Pierre Baguette Cycling“. V minulých dňoch sa zúčastnil tímovej prezentácie pred etapovými pretekmi Tour de Hongrie. Veríme, že sa Samuelovi bude dariť rozvíjať svoj športový talent po boku takého velikána, akým je náš trojnásobný majster sveta. Prinášame niekoľko fotografií z prezentácie tímu a spoločného tréningu, na ktorých môžeme vidieť Samuela po boku P. Sagana. Samovi želáme veľa úspechov v jeho športovej i profesijnej kariére a tiež veľa šťastia pri maturitnej skúške, ktorá ho onedlho čaká.

          • Sme vicemajstri Slovenska vo florbale

          • Výborný výsledok dosiahli naši chlapci na Majstrovstvách Slovenska vo florbale, ktoré sa konali v Trenčíne 29.4. - 30.4.2024. Zúčastnilo sa osem tímov, ktoré boli rozdelené do dvoch skupín. Naše družstvo vyhralo svoju skupinu a v semifinále porazilo Banskú Bystricu. Vo finále sa stretli so silným tímom z Košíc, ktorí spolu hrajú dorasteneckú súťaž. Nebolo v silách našich chlapcov ich poraziť a prehrali 3-0. Napriek strieborným medailám sa cítime ako víťazi, pretože sme odohrali výborné zápasy s kvalitnými súpermi. Chlapcom blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy.

            Zloženie družstva:

            F. Vyskoč, L. Kolínek, B. Buraj, S. Rozboril, A. Drinka, K. Kabzáni, M. Kollár, D. Michálik, T. Staňo, R. Vogl, M. Vríčan, S. Špaček, M. Búlik, P. Dolinský

    • Kontakty

      • Gymnázium F. V. Sasinka
      • 034 664 4286
      • Námestie slobody č. 3
        909 01 Skalica
        Slovakia
      • 00160369
      • 034 664 4390
        vedkuch@gmail.com
    • Prihlásenie