Téme ELEKTROODPAD sa venujeme aj počas vyučovania. Prváci a väčšina druhákov pozerali na angličtine dokument Vitajte v Sodome, ktorý poukazuje na obrovskú nelegálnu skládku elektroodpadu v Ghane v Afrike. Pracuje a v neľudských podmienkach na nej žije okolo 6 000 mužov, žien a detí. Odkiaľ sa tam odpad dostane? Najmä z Európy a USA.
Počas hodín sme sa zamýšľali aj nad tým, či a ako sa dá tomuto problému predchádzať. Faktom je, že odpad sa zo Slovenska vyvážať nesmie. Môže sa obchodovať s niektorými už vyseparovanými časťami, ako je striebro, zlato a pod., ktoré sa získavajú recykláciou.
To, čo sa vozí do Afriky, sa tam vozí pod rúškom toho, že je to ešte FUNKČNÉ, teda nie odpad. Reálne to však funkčné nie je a krajina sa zahlcuje odpadom. Preto, ak nechceme prispievať k problému, musíme sa zaujímať o to, kde náš elektroodpad skončí.
S tretiakmi sme sa na konverzáciách v ANJ v téme Veda a technika teda zamerali na prieskum trhu. Vieme, že naše nepotrebné zariadenia môžeme dať do zberného dvora, tiež tento školský rok aj do zberu na našej škole :) i do elektra, keď si kúpime nový spotrebič. Zaujímalo nás, kam ide elektroodpad potom. Študenti oslovili rôzne spoločnosti a obchody. Tomáš Pollák z III.B všetky získané informácie dal dokopy. Vytvoril prezentáciu a odprezentoval nám ju na hodine.
Zistili sme, že oficiálnym slovenským recyklačným závodom, ktoré sa starajú o elektroodpad v našom regióne, môžeme dôverovať.
Ak je teda naše elektrozariadenie už nepoužiteľné, stačí, ak ho prinesieme na správne miesto.
- Úvod
- 2023/24: Eko-aktivity počas roka
- 2022/23: Eko-aktivity počas roka
- 2021/22: Eko-výzvy
- 2021/22: Elektroodpad Dopad 5 (ED5)
- ED5 - časová os projektu
- ED5 - rovesnícke vzdelávanie
- ED5 - testovanie vytriedených bateriek
- ED5 - zber elektroodpadu
- ED5 - vo vyučovaní
- ED5 - Buď EKOhrdina (aktivita pre MŠ)
- 2021/22: Čo-kam?
- 2021/22: Eko Alarm - projekt
- 2021/22: Septembrové Eko-okienko
- 2021/22: Októbrové Eko-okienko
- 2021/22: Deň Zeme 2022
- 2020/21: Májové Eko-okienko (EkoKvíz)