• Koľko lásky sa zmestí do krabičky od topánok

          • I v tomto roku sa naša škola zapojila do charitatívneho projektu s týmto názvom. Každá trieda pripravila vlastnú krabičku, dve, tri a v prípade 4. B dokonca štyri, do ktorých vložili nielen darčeky, ktoré isto potešia seniorov v okolitých domovov dôchodcov, ale súčasne sú prejavom solidarity a pozornosti, ktoré sú často viac ako hmotné dary. Veríme, že takmer tridsiatka darčekov, ktoré naši gymnazisti s láskou pripravili a zabalili, zahrejú obdarovaných pri srdci a pri ich rozbaľovaní zažijú príjemné chvíle plné ľudského tepla a radosti. Vám, milí žiaci i rodičia, ďakujeme, že týmto spôsobom šírite a napĺňate odkaz Vianoc, ktoré by presne o tomto mali byť. Nezabúdať na tých, na ktorých možno už zabudli ostatní, pripomínať im, že sú dôležití, že sme radi, že sú, že sa môžeme od nich učiť a že si zaslúžia našu pozornosť, úctu a vďaku. Ešte raz veľká vďaka všetkým, ktorým pozvanie na zapojenie do projektu nezostalo ľahostajné. Ďakujeme a prajeme pokojné adventné dni!

          • Imatrikulácia primánov 2023

          •  

            Deň 16. november 2023 sa isto navždy vryje do pamäti našich najmladších gymnazistov, ktorým kvartáni pripravili doobedie plné zábavy a súčasne ich aj ich pani profesorku triednu, Mgr. Alexandru Nečasovú, slávnostnou imatrikuláciou pasovali za riadnych študentov a pani profesorku za riadnu triednu prímy nášho gymnázia. Tak teda oficiálne vitajte v našich radoch a nech sú vaše gymnaziálne časy plné nezabudnuteľných zážitkov, zábavy, priateľstiev, ale zároveň nových vedomostí.

          • iBobor

          • V dňoch 6. - 9. novembra 2023 sa konal na Slovensku 17. ročník informatickej súťaže iBobor, ktorej  hlavným cieľom je podporiť u všetkých žiakov záujem o informačné a komunikačné technológie. Žiaci nášho gymnázia súťažili v kategóriách:

            • Benjamín (15 súťažiacich, z toho 6 boli úspešní riešitelia) 
            • Kadet (11 súťažiacich, z toho 8 boli úspešní riešitelia) 
            • Junior (12 súťažiacich, z toho 9 boli úspešní riešitelia) 
            • Kadet (11 súťažiacich, z toho 8 boli úspešní riešitelia) 
            • Senior (9 súťažiacich, z toho 2 boli úspešní riešitelia) 
            • Nevidiaci SŠ (1 súťažiaci je aj úspešný riešiteľ) 

            Spolu bolo u nás 51 súťažiacich. V rámci SR  súťažilo 129 965 žiakov

            Úspešným riešiteľom blahoželáme a  všetkým súťažiacim ďakujeme za reprezentáciu školy!

            Viac o súťaži ako aj štatistické vyhodnotenie tohto ročníka nájdete na stránke https://ibobor.sk/vyhodnotenie2023.php.

          • Schaeffler Day

          • V utorok 7.novembra študenti 3.A, 3.B a septimy navštívili Materiálnotechnologickú fakultu STU v Trnave, pri príležitosti Schaeffler Day. Vypočuli si prednášky od zamestnancov spoločnosti Schaeffler o výrobných procesoch,automatizácií, mechatronike a ich snahe o klimaticky neutrálnu výrobu. Následne im študenti a absolventi priblížili školu a projekty. Taktiež dostali niekoľko cenných rád o tom, ako čo najzaujímavejšie využiť štúdium. Mali možnosť prejsť si priestory školy,skúsiť virtuálnu realitu a vidieť, ako to všetko prebieha v praxi. Śtudenti mohli tiež využiť chill out zónu,coffee corner a zahrať si Schaeffler formulu. Všetci si dnešný deň užili a načerpali nové vedomosti,niektorí si dokonca vybrali svoju budúcu školu

          • Na veľtrhu vzdelávania v Brne

          • Dňa 2.11. 2023 mali druháci a sextáni možnosť navštíviť Gaudeamus v Brne. Ide o veľtrh vzdelávania, kde sa prezentujú vysoké školy z Českej a Slovenskej republiky, ale aj z iných krajín. 

            Gaudeamus dal našim študentom okrem tony letákov aj možnosť  zistiť si informácie o vysokých školách priamo od vysokoškolákov. Okrem toho si mohli pozrieť a vypočuť prezentácie jednotlivých škôl o tom, prečo si práve tá škola zaslúži ich pozornosť. Bolo vidieť, že si to všetci užili, nakoľko ich bolo vidieť pri stánkoch v družných rozhovoroch. 

            Filip Hanečka, II. B

          • Divadelné predstavenie

          • Návšteva divadelných predstavení je žiadaným spestrením vyučovania na našej škole. Študenti I.A, I.B a Sp sa 25. októbra zúčastnili predstavenia PUNK ROCK, ktoré uvádza Nová scéna Bratislava. Predstavenie je určené primárne žiakom stredných škôl, pretože je tematicky zamerané na problémy a svet súčasných tínedžerov, ktorí sa pripravujú na maturitu a plánujú štúdium na vysokej škole. Hra reflektuje problematiku narastajúceho násilia a agresivity v spoločnosti. Ukazuje konfliktné situácie a čiastočne je inšpirovaná skutočnými udalosťami.

            Inscenácia vznikla v priamej spolupráci s Národným koordinačným strediskom pre riešenie problematiky násilia na deťoch a po predstavení nasledovala aj cca ½ hodinová diskusia so psychológom a tvorcami o téme inscenácie.

            Naši študenti si predstavenie užili a svoje hodnotenie následne pretavili do recenzií, z ktorých ukážku ponúkame.

            Punk Rock v divadle Nová scéna v Bratislave je slovenskou inscenáciou rovnomenného britského divadelného predstavenia. Autorom originálu je Simon Stephens a slovenskú inscenáciu si zobral pod krídla sympatický Svetozár Sprušanský. Premiéra tohto diela sa odohrala 13. septembra 2017.

            Dej sa/pravdepodobne/ odohráva v prostredí strednej školy, čo nebolo úplne jasné až do polovice predstavenia. Vysvetľujem si to chybou v preklade a tým, že v Anglicku je iný školský systém ako na Slovensku a nie som si istý, či s tým slovenský autorský tím počítal. Záverečné skúšky boli preložené raz ako „monitor“ / u nás skúška pre deviatakov/  a druhýkrát ako „maturita“ /čiže všetkým známa záverečná skúška na stredných školách/.

            Ako ďalšie vyčítam autorskému tímu používané slangové výrazy, vďaka ktorým to malo byť „cool“ a malo nám to priblížiť mladý vek postáv /čo bol pri 38 ročnej Miroslave Drinovej, ktorá hrala tínedžerku Cissy , výstrel do prázdna, ale to nevadí.../, ale mne to skôr prišlo trápne a silené. Ak sa vám nedvihne žalúdok pri slovách ako „profák“ , zaručenen vás dorazí „fránina“, ktorý som ešte nikoho v reálnej konverzácii nepočul vysloviť. Naopak, množstvo nadávok zodpovedalo realite, no tiež mi to niekedy prišlo silené.

            Kostýmy a scéna boli svetlými stránkami tohto predstavenia. Vec, ktorá sa mi páčila zo všetkého najviac, boli herecké výkony každého jedného z hercov. Tie boli tak úžasné, že miestami som si musel uvedomiť, že som vlastne v divadle, a to všetko, čo som mal pred očami, sa nedialo naozaj. Dokonca boli aj momenty, kedy som sa bál o osud postáv a s napätím som vyčkával, čo bude ďalej. Každý jeden z hercov mi priblížil danú postavu tak, že som sa cítil ako súčasť ich skupiny, aj keď si neviem predstaviť, že by som sa v takej nachádzal.

            Pokúste sa počas predstavenia nezaspať, inak vás bude čakať ku koncu nepríjemne hlasné prebudenie.Na záver ešte nasledovalo vtipné posedenie s režisérom a psychológmi, ktoré mi prišlo aj veľmi poučné a trefné k téme tohto diela.

            Niektoré veci sa mi páčili viac, niektoré menej. Myslím, že väčšina mladých ľudí sa v postavách našla a niečo si z nich zobrala. Neviem si však predstaviť pohľad dospelého diváka.

            Dávam tejto inscenácii pekných 80% ,a to hlavne vďaka hereckým výkonom.

            A. Pelčák /Sp

             

             

            Režisér Svetozár Sprušanský v roku 2017 do sveta vypustil novú inscenáciu v divadle Nová Scéna s názvom Punk Rock. Odohráva sa na strednej škole a hlavnými postavami sú študenti pripravujúci sa na svoju skúšku dospelosti – maturitu, čo musia stále opakovať a pripomínať, lebo vek hercov tomu nenasvedčoval.

            Najmä predstaviteľka Cissy, Miroslava Drínová, ktorej štyridsiadka o chvíťu pristane na krku, sa musí premáhať, aby“ sedemnástku“ zahrala. Nováčik v škole – Lilly – do kolektívu rýchlo zapadne, lebo je rovnako ťažko znesiteľná ako väčšina postáv. Myslí si o sebe bohvie čo je, len aby na sebe nedala poznať zraniteľnosť. Začne chodiť s „ mega cool týpkom“ Nicholasom, ktorého hrá Dárius Koči ./ Rozmýšťam, či som ho videla hrať aj v typovo inej postave..../

            Medzi ďalšie postavy patrí aj šikanátor Bennet, ktorý aj keď je záporná postava, ale jej predstaviteľ, Lukáš Pišta, má takú charizmu, že vám ako ten najhorší článok nepríde.. Inak je to ale s postavou Chadwicka, ktorý svojou inteligenciou dokáže naštvať nielen šikanátora Benneta, menej či viacej inteligentného diváka, ale aj sám seba. Na ňom bolo krásne vidieť, ako dokáže tichý človek vybuchnúť. Najzaujímavejšia je však hlavná postava hry – William. Spočiatku veľmi nie. Zamiluje sa do Lilly a po tom, ako zistí, že jeho lásku neopätuje, uvedomuje si, že je úplne sám. Zošalie a jedného dňa príde do školy so zbraňou a zastrelí všetkých okrem Chadwicka  a Tanye.

            Nakoniec prišla najzaujímavejšia scéna. Rozhovor psychiatra a psycho – Williama. /Psychiatra hrá Martin Kaprálik, ktorý nahovára jeden krimi podcast, takže je scéna o to intenzívnejšia./

            Posledné slová k pani prekladateľke. Neviem, kedy hru prekladala, ale takto teenegeri nerozprávajú dobrých dvadsať rokov. Prosím aktualizovať. Ďakujem:/

            A. Turkovičová / Sp