Návšteva divadelných predstavení je žiadaným spestrením vyučovania na našej škole. Študenti I.A, I.B a Sp sa 25. októbra zúčastnili predstavenia PUNK ROCK, ktoré uvádza Nová scéna Bratislava. Predstavenie je určené primárne žiakom stredných škôl, pretože je tematicky zamerané na problémy a svet súčasných tínedžerov, ktorí sa pripravujú na maturitu a plánujú štúdium na vysokej škole. Hra reflektuje problematiku narastajúceho násilia a agresivity v spoločnosti. Ukazuje konfliktné situácie a čiastočne je inšpirovaná skutočnými udalosťami.
Inscenácia vznikla v priamej spolupráci s Národným koordinačným strediskom pre riešenie problematiky násilia na deťoch a po predstavení nasledovala aj cca ½ hodinová diskusia so psychológom a tvorcami o téme inscenácie.
Naši študenti si predstavenie užili a svoje hodnotenie následne pretavili do recenzií, z ktorých ukážku ponúkame.
Punk Rock v divadle Nová scéna v Bratislave je slovenskou inscenáciou rovnomenného britského divadelného predstavenia. Autorom originálu je Simon Stephens a slovenskú inscenáciu si zobral pod krídla sympatický Svetozár Sprušanský. Premiéra tohto diela sa odohrala 13. septembra 2017.
Dej sa/pravdepodobne/ odohráva v prostredí strednej školy, čo nebolo úplne jasné až do polovice predstavenia. Vysvetľujem si to chybou v preklade a tým, že v Anglicku je iný školský systém ako na Slovensku a nie som si istý, či s tým slovenský autorský tím počítal. Záverečné skúšky boli preložené raz ako „monitor“ / u nás skúška pre deviatakov/ a druhýkrát ako „maturita“ /čiže všetkým známa záverečná skúška na stredných školách/.
Ako ďalšie vyčítam autorskému tímu používané slangové výrazy, vďaka ktorým to malo byť „cool“ a malo nám to priblížiť mladý vek postáv /čo bol pri 38 ročnej Miroslave Drinovej, ktorá hrala tínedžerku Cissy , výstrel do prázdna, ale to nevadí.../, ale mne to skôr prišlo trápne a silené. Ak sa vám nedvihne žalúdok pri slovách ako „profák“ , zaručenen vás dorazí „fránina“, ktorý som ešte nikoho v reálnej konverzácii nepočul vysloviť. Naopak, množstvo nadávok zodpovedalo realite, no tiež mi to niekedy prišlo silené.
Kostýmy a scéna boli svetlými stránkami tohto predstavenia. Vec, ktorá sa mi páčila zo všetkého najviac, boli herecké výkony každého jedného z hercov. Tie boli tak úžasné, že miestami som si musel uvedomiť, že som vlastne v divadle, a to všetko, čo som mal pred očami, sa nedialo naozaj. Dokonca boli aj momenty, kedy som sa bál o osud postáv a s napätím som vyčkával, čo bude ďalej. Každý jeden z hercov mi priblížil danú postavu tak, že som sa cítil ako súčasť ich skupiny, aj keď si neviem predstaviť, že by som sa v takej nachádzal.
Pokúste sa počas predstavenia nezaspať, inak vás bude čakať ku koncu nepríjemne hlasné prebudenie.Na záver ešte nasledovalo vtipné posedenie s režisérom a psychológmi, ktoré mi prišlo aj veľmi poučné a trefné k téme tohto diela.
Niektoré veci sa mi páčili viac, niektoré menej. Myslím, že väčšina mladých ľudí sa v postavách našla a niečo si z nich zobrala. Neviem si však predstaviť pohľad dospelého diváka.
Dávam tejto inscenácii pekných 80% ,a to hlavne vďaka hereckým výkonom.
A. Pelčák /Sp
Režisér Svetozár Sprušanský v roku 2017 do sveta vypustil novú inscenáciu v divadle Nová Scéna s názvom Punk Rock. Odohráva sa na strednej škole a hlavnými postavami sú študenti pripravujúci sa na svoju skúšku dospelosti – maturitu, čo musia stále opakovať a pripomínať, lebo vek hercov tomu nenasvedčoval.
Najmä predstaviteľka Cissy, Miroslava Drínová, ktorej štyridsiadka o chvíťu pristane na krku, sa musí premáhať, aby“ sedemnástku“ zahrala. Nováčik v škole – Lilly – do kolektívu rýchlo zapadne, lebo je rovnako ťažko znesiteľná ako väčšina postáv. Myslí si o sebe bohvie čo je, len aby na sebe nedala poznať zraniteľnosť. Začne chodiť s „ mega cool týpkom“ Nicholasom, ktorého hrá Dárius Koči ./ Rozmýšťam, či som ho videla hrať aj v typovo inej postave..../
Medzi ďalšie postavy patrí aj šikanátor Bennet, ktorý aj keď je záporná postava, ale jej predstaviteľ, Lukáš Pišta, má takú charizmu, že vám ako ten najhorší článok nepríde.. Inak je to ale s postavou Chadwicka, ktorý svojou inteligenciou dokáže naštvať nielen šikanátora Benneta, menej či viacej inteligentného diváka, ale aj sám seba. Na ňom bolo krásne vidieť, ako dokáže tichý človek vybuchnúť. Najzaujímavejšia je však hlavná postava hry – William. Spočiatku veľmi nie. Zamiluje sa do Lilly a po tom, ako zistí, že jeho lásku neopätuje, uvedomuje si, že je úplne sám. Zošalie a jedného dňa príde do školy so zbraňou a zastrelí všetkých okrem Chadwicka a Tanye.
Nakoniec prišla najzaujímavejšia scéna. Rozhovor psychiatra a psycho – Williama. /Psychiatra hrá Martin Kaprálik, ktorý nahovára jeden krimi podcast, takže je scéna o to intenzívnejšia./
Posledné slová k pani prekladateľke. Neviem, kedy hru prekladala, ale takto teenegeri nerozprávajú dobrých dvadsať rokov. Prosím aktualizovať. Ďakujem:/
A. Turkovičová / Sp