• Vážení kolegovia, milí študenti,

dovoľte mi informovať vás o projekte, do ktorého sme sa v tomto školskom roku zapojili. S cieľom vylepšiť náš postoj k odpadu, ktorý tu v budove vytvoríme; v prvom rade ho minimalizovať, a potom ten zvyšný správne vytriediť, sme sa zapojili do projektu Eko Alarm.  V našej škole síce triedenie už dlhšie zavedené máme, ale z viacerých indikátorov vyplýva, že máme čo vylepšovať.

Ako súčasť projektu sa v septembri uskutočnilo vstupné celotýždenné váženie odpadu, ktorý sme tu všetci v danom čase spoločne vyhodili. Celkovo sme za 5 dní vytvorili:

• 44,85kg komunálneho
          • 9,95kg plastového a
          • 10,05kg papierového odpadu.

Takže tí, ktorí ste v dotazníku odhadli, že najviac bolo komunálneho odpadu, máte pravdu. Žiaľ to znamená, že najviac nášho odpadu nie je vytriedeného a ide rovno na skládku.

Niekto sa zaujíma a niekomu je to jedno. Sme rôzni. Aj z prieskumu uskutočneného minulý týždeň medzi učiteľmi, študentami i pani upratovačkami vyplýva, že za nedôsledným triedením na našej škole je náš nezáujem, lenivosť či pohodlnosť. Viacerí z respondentov si myslia, že pomôcť by mohlo aj lepšie označenie košov.

Vďaka zapojeniu sa do projektu Eko Alarm sme získali 18 sád farebných košov z recyklovaných zubných kefiek, ktoré – ako ste si už isto všimli – sú už umiestnené vo všetkých materských triedach a tiež nám majú vizuálne napomôcť triediť odpad lepšie. Veríme, že k tým, ktorí sa snažia o zodpovedný prístup sa nás pridá čo najviac. V júni bude uskutočnené výstupné celotýždňové váženie odpadu.

Náš školský vzdelávací program má skratku INTELEKT. Písmeno K znamená kooperatívnosť. Tak veríme, že naši gymnazisti sú skutočne pre svoje okolie príkladom aj v spolupráci a v uvedomelom prístupe k životnému prostrediu.

Viac informácií a podnetov, ako aj výsledky dotazníka nájdete na našej webstránke v sekcii Eko-koordinátor. Téme odpadu sa budeme venovať celoročne a v ďalších eko-okienkach sa pokúsim odpovedať na otázky z dotazníka.

A už len posledná výzva:

15.10. (budúci piatok) sa po vyučovaní zúčastňujeme aktivity Upracme si mesto, ktorú organizuje mesto Skalica. Ak máte čas a chuť byť dobrovoľníkmi a pridať ruku k dielu, ozvite sa Barbore Rakvicovej zo IV.C. alebo mne.

Ďakujem za pozornosť a zodpovednosť v triedení.

(v školskom rozhlase)