• 2021/22: Čo-kam?

• Čo-kam?

Usmernenia na našej škole.

ČO?

KAM?

Použité papierové vreckovky a utierky (aj vlhké)

Žiaľ, už do komunálneho odpadu.

Použitý test na Covid-19

Žiaľ, už do komunálneho odpadu.

Plechovky

vyprázdniť a stlačiť

V triede do žltého, prípadne na chodbách a pri bufete do koša s červeným vrškom. Momentálne naša škola nemá kontajner zvlášť na plechové obaly, preto ich vhadzujeme do žltého kontajnera na plasty a vo Vepose ich dotriedia. Ak ich však dáte do komunálu, už ich nikto nevytriedi.

Krabice od džúsu

vyprázdniť a stlačiť

V škole do žltého koša. Tiež budú vo Vepose z plastu vytriedené.

Obal z cukríkov/čokolád

Do žltého koša.

Vrchnáčik od jogurtu

vyškrabkať/vylízať J

V škole do žltého koša. Ak doma triedite kovy zvlášť, keďže vrchnáčik je z hliníka, môžete ho pridať tam.

Špinavý plast

Plast patrí do žltého koša. Rozhodujeme sa podľa miery znečistenia.

• Ak je trochu špinavý, nevadí to, pretože sa pred recykláciou umýva.
          • Pri veľkom znečistení sa však musí už vyhodiť do komunálneho odpadu. Takže, ak sa dá, snažíme sa plastový obal priveľmi neznečistiť alebo čo najviac očistiť.

Špinavý a mokrý papier

(napr. aj obal z pizze či donutiek)

Žiaľ, už do komunálneho odpadu. Mokrý papier vytvorí hrče, ktoré sťažujú jeho ďalšie spracovanie. V malom množstve je možné ho vysušiť a potom separovať ako suchý, teda vyhodiť do modrého koša.

Obaly na jedlo z reštaurácie

Žiaľ, už do komunálneho odpadu. Zvyšky jedla, oleje a masť sa dostanú do vnútra polystyrénu, ktorý je pórovitý ako špongia. Nedá sa úplne očistiť, preto ho nevieme recyklovať.

Fixky

Žiaľ, už do komunálneho odpadu. Hrot fixky a vnútorná časť sú vyrobené zo zlisovaných savých vlákien, ktoré nemôžeme recyklovať. Ak sa dá, uprednostníme tie, ktoré majú vymeniteľnú náplň.

zdroj: www.garbagegobblers.sk, 21.10.2021