• Dobrovoľník | Prešovské dobrovoľnícke centrum | Prešovské dobrovoľnícke  centrum

DOBROVOĽNÍCTVO

Cieľ v tejto oblasti je výnimočný, lebo musí mať jasne popísaný problém a riešenie

Dofák si všimne vo svojom okolí / komunite potrebu a príde s návrhom na vylepšenie.

Pomôcka:

1. Všimnem si vo svojom okolí veci, ktoré by sa mali.Nápad Odpoveď Osvietenie - Obrázok zdarma na Pixabay..dali zlepšiť.
          2. Vyberiem tie, ktoré by som čo len trochu vedel ovplyvniť.
          3. Z nich vyberiem tie, ktoré môžem zrealizovať.
          4. V závere vyberiem jednu, ktorá ma bude najviac baviť.

Napr.:

Deti s mentálnym a fyzickým postihnutím sa často boja nových ľudí vo svojom okolí. Preto sa im chcem raz týždenne venovať a pripravovať pre nich rôzne kreatívne aktivity.

Na škole, kde študujem, máme rozbité zábradlie a stromy, ktoré narúšajú základy školy, je potrebné odstrániť. Spoločne so spolužiakmi zábradlie opravíme a stromy vyrúbeme. Školníkovi zároveň pomôžeme udržiavať a zveľaďovať školu a jej okolie prostredníctvom rôznych manuálnych prác.

DOBROVOĽNÍCTVO je:

• činnosť, ktorú vykonávame bez nároku na odmenu a nie pre ziskovú organizáciu.
          • činnosť, ktorú vykonávame vo voľnom čase.
          • aktivita, ktorá by ťa mala nejakým spôsobo baviť alebo rozvíjať.

Príklady aktivít v oblasti dobrovoľníctvo:

- práca s ľuďmi (pomoc pri učení / doučovanie, pomoc ľuďom so zvláštnymi potrebami, pomoc starým ľuďom, práca s mládežou, rola vedúceho, športové trénerstvo, vedenie skupiny v tábore / v skautingu, záchranárske služby a prvá pomoc,...)

- občianska angažovanosť (pomoc s prípravou miestnych podujatí, pomoc v miestnych médiách, príprava prospešného projektu, účasť v školskej alebo miestnej rade / parlamente, zvyšovanie povedomia o významných témach,...)

- pomoc v neziskovom sektore (fundraising a zbierky, pomoc s prípravou podujatí, pomoc v Miestnom centre, pomoc v neziskovej organizácii,...)

- životné prostredie a zvieratá (starostlivosť o životné prostredie v mojom okolí, pomoc v zvieracom útulku, práca v národnom parku / v ZOO / na farme, zvyšovanie povedomia o významných témach, zbieranie odpadkov,...)

DOBROVOĽNÍCTVO nie je:

• keď chodím za svojimi starými rodičmi do domova dôchodcov,
          • keď doučujem svojich súrodencov,
          • keď vypĺňam faktúry pre miestnu firmu bez nároku na odmenu,
          • keď pomáham upravovať školský areál počas vyučovania...