• Miestne centrum (naše gymnázium) má podpísanú licenčnú zmluvu s Národnou kanceláriou DofE na Slovensku, ktorej platí ročný členský poplatok a za školenia osôb, aby mohlo túto službu mladým poskytovať.

V miestnom centre sú koordinátor, vedúci programu a expedičný vedúci a expedičný hodnotiteľ. Mentor a hodnotiteľ oblasti nemusia byť z miestneho centra.

VEDÚCI venujú mladým svoj čas, robia nábor, program DofE študentom bližšie predstavujú, poskytujú rady v používaní ORB (online účastnícka knižka), pomáhajú nastavovať ciele, osobne sa s účastníkmi stretávajú a monitorujú ich pokrok...

Pre všetky oblasti potrebuje účastník hodnotiteľa/mentora, ktorého emailová adresa je uvedená v ORB.

Sharing a story of your mentor. Mentorship is a relationship in which… | by  Ghausia Salamat | MediumMENTOR je „odborník“ (skúsený človek) v danej oblasti, ktorý účastníkovi pomôže nastaviť si reálne ciele. Môže ale nemusí mladému človekovi v plnení cieľov pomáhať.

HODNOTITEĽ v závere obdobia zhodnotí splnenie cieľa.

Niekedy je MENTOR a HODNOTITEĽ tá istá osoba, ale nie je to podmienkou. Keď študent dokončí oblasť, hodnotiteľovi príde na mail prehľad jeho zápiskov i s fotkami z toho, ako svoj cieľ plnil. Po ich prečítaní hodnotiteľ zhodnotí, či účastník splnil alebo nesplnil cieľ. Napíše svoje hodnotenie jeho práce.

MENTOR ani HODNOTITEĽ obyčajne nemajú prístup do ORB. Preto je dôležité robiť si zápisky detailnejšie, takže keď si ich v maili v závere HODNOTITEĽ prečíta, má kvalitný prehľad o práci Dofáka a teda vie lepšie zhodnotiť jeho prácu.

Pri dohadovaní sa o tom, kto bude MENTOR/HODNOTITEĽ nejde len o pomoc pri náročnejších cieľoch, ktoré si má Dofák zadať. Ide aj o proces učenia sa, ako má mladý človek v živote hľadať niekoho, kto mu môže pomôcť a poradiť.

Z toho dôvodu nemá byť mentorom člen rodiny alebo veľmi dobrý kamarát.

ŠKOLITEĽ A HODNOTITEĽ DOBRODRUŽNÝCH EXPEDÍCIÍ

pomáhajú porozumieť podmienkam expedície a uskutočniť ich