Študenti septimy M. Momot, F. Ružička, A. Rehák a N. Hrnčirík sa zapojili pod vedením prof. Baumannovej do celoslovenskej súťaže projektov Roadshow s názvom projektu Revitalizácia veterného mlyna v meste Holíč. Chlapci vypracovali projekt obnovy veterného mlyna, jeho interiéru i okolia, aby tak mohol slúžiť širokej verejnosti. Museli postupovať podľa platných právnych predpisov ako pri pedkladaní skutočných projektov zo štrukturálnych fondov EÚ. Naši študenti obsadili výborné tretie miesto a tak sa dňa 27.3. 2018 zúčastnili slávnostného vyhlásenia výsledkov v Zrkadlovej sále Úradu vlády, kde im boli odovzdané hodnotné ceny. Pani riaditeľka RNDr. B. Stúpalová prevzala pre našu školu symbolický šek v hodnote 6000 € na nákup rôznych učebných pomôcok na výučbu. Študentov prišiel privítať a pozdraviť i predseda vlády P. Pellegrini a v príhovore sa im poďakoval za ich nápady, kreativitu i snahu, ktorú preukázali pri vypracovávaní projektov. Po oficiálnej časti nasledoval slávnostný obed s predstaviteľmi Úradu vlády a prehliadka celého úradu i jednotlivých salónov, ktoré slúžia k rokovaniam nielen na úrovni vnútroštátnej, ale aj medzinárodnej. Naším študentom k ich úspechu blahoželáme a ďakujeme za šírenie dobrého mena našej školy. Septimáni dokázali, že máme šikovných študentov a veríme, že v ich šľapajach pôjdu i budúcoroční tretiaci a dúfajme, že nadviažu na ich úspech.
Novinky
Naši bronzoví študenti na Úrade vlády
Vedomostný kvíz
Veľvyslanectvo Ruska v Bratislave a Veľvyslanectvo Slovenska v Moskve, Ruské centrum vedy a kultúry a Slovenský inštitút v Moskve s podporou rady partnerských organizácií vyhlásilo v období od 20. septembra do 31. októbra 2017 pokyny pre vedomostný kvíz pre študentov oboch krajín o znalosti všeobecných stránok histórie. K účasti vo vedomostnom kvíze boli pozvaní slovenskí a ruskí študentov stredných škôl, ktorí mali podrobne odpovedať po rusky na 20 otázok o najdôležitejších historických udalostiach, o významných osobnostiach oboch krajín, ktorí významne prispeli k posilneniu stáročných tradícií priateľstva a partnerstva medzi našimi národmi. Otázky boli zoskupené do nasledujúcich tém: „Všeobecné stránky histórie“, „Literatúra a filozofia“, „Kultúra a umenie“, „Vedecké a vzdelávacie väzby", „Diplomacia“. Na základe výsledkov kvízu boli určení piati víťazi a desiati držitelia povzbudzujúcich cien z každej strany.
Nás potešila účasť sextánky Anny Zakuťanskej v tejto súťaži, ktorá obsadila v rámci Slovenska krásne 12. miesto a spolu so svojimi rodičmi si osobne mohla v marci 2018 prevziať ocenenie a diplom z rúk veľvyslanca Ruskej federácie na Slovensku A.L. Fedotova na Veľvyslanectve Ruskej federácie v Bratislave. Úspešnej študentke ďakujeme za vzornú reprezentáciu.
Krajské kolo Olympiády vo francúzskom jazyku
Dňa 19. marca 2018 sa uskutočnilo KK OFJ v Centre voľného času Kalokagatia v Trnave. Našu školu reprezentoval Šimon Lašák z triedy tercia v kategórii 1B a obsadil 2. miesto. Srdečne blahoželáme a tešíme sa, že napriek malému počtu hodín - len 2 do týždňa, existujú študenti, ktorí majú záujem o štúdium krásneho francuzskeho jazyka.
Šimon, merci et bonne chance!
Volejbalový zápas
Dňa 15. marca 2018 sa v telocvični Strednej odbornej školy Jozefa Čabelku konal volejbalový turnaj, na ktorom sa zúčastnili aj naši študenti a to v dvoch tímoch - dievčatá a chlapci. Po niekolkohodinovom vehementnom zápase sa naše dva tímy umienili nasledovne:
- tím chlapcov skončil na krásnom druhom mieste,
- tím dievčat triumfoval a skončil na vynikajúcom prvom mieste a dievčatá si tak zabezpečili postup do krajského kola, ktoré sa bude konať v Trnave.
Obom tímom blahoželáme za vynikajúcu reprezentáciu školy, tešíme sa z postupu a budeme tímu dievčat držať päste, aby skončili obdobne na krajskom kole.
Lyžiarsky výcvik
V termíne 19.2 – 23.2.2018 sa žiaci tercie a kvinty zúčastnili lyžiarskeho kurzu v Lazoch pod Makytou pod pedagogickým vedením Mgr. D. Ferika, Mgr. D. Baumannovej a Mgr. K. Hyžovej. O zdravotný stav celého kurzu sa svedomito staral lekár MUDr. J. Lang.
Počas celého kurzu sme mali ideálne slnečné počasie na lyžovanie, čo sa prejavilo na dobrej nálade účastníkov kurzu a tiež na dosiahnutých výkonoch. Všetci začiatočníci zvládli základy lyžovania, tí pokročilí sa zlepšili v technike. Okrem lyžovania sme však zažili oveľa viac. Viacerí navštívili wellness, ktorý sa nachádzal priamo v hoteli. Po výcviku nebola núdza o zábavu, pretože každý večer si žiaci pripravili zábavný program s rôznou tematikou.
Môžeme povedať, že tento lyžiarsky kurz sa nám vydaril a okrem toho, že sme sa zdokonalili v lyžovaní, priniesli sme si domov veľa nezabudnuteľných zážitkov a spomienok.
´Gympláci´ na lyžiach
Minulý týždeň od 25. februára do 2. marca sa uskutočnil lyžiarsky výcvik v krásnej zasneženej Tatranskej Lomnici. Výcviku sa zúčastnili študenti prvých ročníkov, 1.A a 1.B, pod pedagogickým vedením RNDr. B. Stúpalovej, Mgr. Z. Štefíkovej, Mgr. T. Horňákovej a Mgr. A. Pečimonovej. A že si užili srandy. Tatranská Lomnica si pre nich pripravila teploty, ktoré počas noci spadli do úrovne -27 stupňov Celzia. Počas dňa im slnečné počasie doprialo aj krásnych -17 na svahu. Aj keď sa na prvý pohľad zdalo, že je to veľmi veľká zima, na svahu sa zahriali slalomovými pohybmi a omrznuté mali len líca a nosy. Aj keď pre nelyžiarov bolo zo začiatku veľmi ťažké čo to ustáť na tých dvoch „doskách,“ no nevzdali sa a koncom týždňa už sami schádzali tatranskolomnické svahy. V stredu mali relaxačný deň, ktorý si spestrili oddychovým výletom lanovkou na Skalnaté pleso s krásnym výhľadom na tatranskú scenériu. Počas dní strávených v Tatrách si študenti prvých ročníkov zaisto utužili kolektív triedy spoločnými aktivitami. Každý z nich si okrem lyžiarskych skúseností priniesol domov veľa zážitkov, ktoré budú mať na pamäti dlhé roky.
Obvodné kolo Hurbanovho pamätníka
Dňa 1. marca 2018 sa uskutočnilo Obvodné kolo Hurbanovho pamätníka v kinosále v Skalici. Našu školu reprezentovali dvaja žiaci z prímy a dve žiačky zo sekundy. V silnej konkurencii recitátorov sa presadili a získali nasledovné umiestnenia:
Matej Kudláč (príma) v ll. kategórii poézia získal 3. miesto
Lucia Sprušanská (príma) v ll. kategórii próza získala 3. miesto
Radoslava Caletková (sekunda) v lll. kategórii poézii získala 2. miesto
Gréta Huťťová (sekunda) v lll. kategórii próza získala 2. miesto.
Úprimne sa tešíme z výsledkov a blahoželáme našim úspešným recitátorom.
Exkurzia do koncentračného tábora
27. január je v medzinárodnom kalendári označovaný ako Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Pri tejto príležitosti naši dejepisári zorganizovali náučnú exkurziu do jedného z troch koncentračných táborov v bývalom Slovenskom štáte. Dôležitým cieľom našej školy je, aby boli študenti informovaní aj o tomto nešťastnom mieste, ktoré sa, žiaľ, nachádzalo aj na našom území. Dňa 22. februára študenti 3.A, 3.B a kvinty sa vydali na cestu do Serede, kde počas niekoľkých hodín nadobudli poznatky o Slovenskom štáte a zverstvách, ktoré sa diali počas druhej svetovej vojny. Mali šancu si pozrieť 2 z 5 zrekonštruovaných barakov a jeden zrekonštruovaný vozeň deportačného vlaku, ktorý privážal Židov do koncentračného tábora. V barakoch im bol priblížený život nevinných väzňov, ktorých život bol v ohrození a vo väčšine prípadov skončil smrťou. Tieto zbytočne vyhasnuté životy študentom pripomínali sklenené tabule, na ktorých boli vytlačené mená všetkých tých, ktorých život vyhasol po dlhých mukách, ktoré tu prežívali. Po prehliadke si organizátori pripravili dva krátke filmy ľudí, ktorí prežili tento preukrutný „pobyt.“ Azda najsilnejším z nich bol príbeh, respektíve posolstvo podané pani Editou Weiwurmovou, ktorá bola do koncentračného tábora deportovaná zo susedstva Skalice – Holíča. Jej posolstvo ponechané ľudstvu je, aby sa ľudia správali ku každej ľudskej bytosti s úctou, ktoré si isto každý jeden študent po pozretí a vypočutí tragédií na tomto mieste vryl hlboko do pamäti.
2
Okresné kolo Olympiády z dejepisu
Dňa 15. februára predmetová komisia z dejepisu zorganizovala okresné kolo olympiády, ktorého sa zúčastnili žiaci z okresu Skalica. Výsledky v rámci našej školy sú nasledovné:
Kategória F:
1. miesto: Adrián Pelčák
2. miesto: Bronislava Gajdúšková
Kategória E:
3. miesto: Ondrej Mrázek
Kategória D:
2. miesto: Tomáš Pardubský
3. miesto: Karolína Feriková
Keďže postupovými kategóriami do krajského kola sú len prvé dve miesta kategórií C, D a E, tak nám postúpil a krajského kola sa zúčastní Tomáš Pardubský.
Všetkým účastníkom gratulujeme a držíme Tomášovi palce v krajskom kole.
Krajské kolo Olympiády v anglickom jazyku
Dňa 14. februára sa 3 študenti z našej školy zúčastnili KK OAJ na Strednej priemyselnej škole v Trnave:
kategória 1B - Natália Grebáčová (kvinta)
kategória 2A - Peter Illéš (2.A.)
kategória 2B - Ivan Čermák (septima)
Ako pedagogický dozor ich doprevádzala Ing. Monika Šimonová. V každej kategórii spolu súťažilo 7 študentov z rôznych škôl v rámci Trnavského samosprávneho kraja.
Počas písomnej časti boli študenti vystavení testu, ktorý pozostával zo slovnej zásoby, gramatických cvičení, čítaní a počúvaní s porozumením, kde každý z nich preukázal výborné znalosti a zručnosti na vysokej úrovni. V ústnej časti bravúrne predviedli svoje schopnosti dorozumieť sa v situačnom dialógu a kreativitu pri tvorbe príbehov.
Nakoniec sme získali nasledovné umiestnenia:
kat. 1B - Natália Grebáčová skončila na 3. mieste
kat. 2A - Peter Illéš skončil na 6. mieste
kat. 2B - Ivan Čermák skončil na 6. mieste.
Týmto chceme srdečne zablahoželať našim študentom za reprezentáciu školy a veríme, že o rok sa posunú vyššie v rebríčku umiestnenia.
Krajské kolo Olympiády v nemeckom a ruskom jazyku
V utorok 13. 2. 2018 sa na Športovom gymnáziu J. Herdu v Trnave konalo krajské kolo Olympiády v nemeckom jazyku. Naši študenti predviedli svoje znalosti z tohto jazyka v štyroch kategóriách. Po víťazstve v okresnom kole zabodovala v kategórii 2B (3. a 4. ročník, septima a oktáva) v silnej konkurencii tretiačka Kamila Bundalová (3.A) a vybojovala krásne tretie miesto, ku ktorému jej srdečne blahoželáme. Aj tentoraz, tak ako minulý školský rok, jej lepšie umiestnenie uniklo iba o jeden bod.
V kategórii 2A (1. a 2. ročník, kvinta a sexta) sme mali dvojnásobné zastúpenie, zástupcov zo sexty Hamida Afzalyho a Michala Hanzalíka. Obaja zbierajú skúsenosti, krajského kola sa zúčastnili po prvýkrát a ako sami priznali, bola úroveň súťažiacich veľmi dobrá a úroveň samotných úloh pomerne náročná. Dúfame, že ich umiestnenia v tejto kategórii – Afzaly 8. miesto a Hanzalík 10. miesto - budú pre nich motiváciou pokračovať v zdokonaľovaní sa v nemeckom jazyku. K ich umiestneniu srdečne blahoželáme a želáme im veľa chuti do prípravy pre nasledujúci ročník olympiády.
Poslednou zástupkyňou nášho gymnázia bola v kategórii 2C (germanofónni) oktavánka Klára Patková, ktorá získala krásne 4. miesto, ku ktorému jej srdečne blahoželáme a dúfame, že svoje dobré znalosti v predmete nemecký jazyk dobre využije v ďalšej príprave v jej štúdiu.
Vo štvrtok 15. 2. 2018 sa konalo aj krajské kolo Olympiády v ruskom jazyku, na ktorom sa zúčastnili žiačky Danka Jakúbková (2.C) a Eliška Ondrejková (3.B). Ruský jazyk sa začali učiť až na gymnáziu a na krajské kolo sa pripravovali pod vedením Mgr. A. Pečimonovej. Náročnú prípravu zvládli veľmi pekne, o čom hovoria aj výsledky, ktoré dosiahli v tejto náročnej súťaži, ktorá sa skladala z posluchu a čítania s porozumením, testu z ruskej kulturológie, opisu umeleckého obrázku a besedy s členmi poroty na určené témy, v ktorej mohli preukázať svoje konverzačné schopnosti. Veľmi nás teší ich umiestnenie v kategórii B1. E. Ondrejková sa umiestnila na 2. mieste a D. Jakúbková na štvrtom. K dosiahnutým úspechom im obidvom srdečne blahoželáme.
Umiestnenia našich žiakov si môžete pozrieť na https://www.minv.sk/?kk_ksutt – olympiáda v nemeckom jazyku a olympiáda v ruskom jazyku.
Skaličania v Holandsku
Tak ako je na našej škole už tradíciou, aj tento rok sa naši študenti zúčastnili výmenného pobytu s holandskou školou v Assene. Ako sme sa počas pobytu dozvedeli, sme školou, ktorá organizuje výmenný pobyt najdlhšie.
Aj keď ranné vstávanie bolo veľmi ťažké, Skalicu sme opustili v pondelok dňa 5. februára o 4:00. Čakala nás dlhočizná 15-hodinová cesta, ktorú si naši študenti spestrili muzikou a spevom, ako aj debatovaním o ich životoch. Do Assenu sme dorazili približne o 19:00, kde nás už čakali študenti holandskej školy a ubytovali nás v hosťovských rodinách.
V utorok sme mali prísť na deviatu do školy, kde nám holandskí študenti prezentovali informácie o ich krajine – histórii a kultúre. Po prezentáciách sme si zahrali zoznamovaciu hru, počas ktorej sme si vymenili základné informácie o nás so všetkými Holanďanmi a mohli tak okrem našich partnerov spoznať aj ostatných. S hrou bolo spojené malé občerstvenie v podobe tradičných holandských výrobkov, ktoré dozaista chutilo každému. Po menšej prestávke sme mali šancu nazrieť do útrob školy a pozrieť si hodiny, ktoré prebiehali v angličtine. Po prehliadke sme nasadli na holandské bicykle, ktoré sú v porovnaní s našimi úplne rozdielne, prešli sme pár metrov do centra mesta, kde sme mali GPS tour a spĺňali vopred pripravené úlohy, ktoré si pre nás pripravili. Akonáhle sme odovzdali vyplnené úlohy, opäť sme nasadli na „bajky“ a po cca 2 kilometroch sme sa dostali do centra športu, kde sme si zahrali bowling. Po bowlingu sme si spolu s našimi partnermi zorganizovali svoj voľný čas v meste.
Ďalší deň sme nasadli pred školou na autobus a zamierili sme si priamo do susedného mesta Groningen do športového centra, kde na nás čakalo prekvapenie. Počas cca 2 hodín sme sa učili základné horolezecké zručnosti na horolezeckej stene, mnohí z nás sa preukázali nezvyčajnou zručnosťou a vyliezli až po strop celej steny. Po lezení sme opäť nasadli do autobusu, ktorý nás odviezol do centra mesta. Tu sme si pozreli mesto a pochodili po uličkách a obchodoch, ktoré mesto ukrývalo. V poobedňajších hodinách si holandskí učitelia pripravili pre nás medzinárodný program, ktorý sa konal v priestoroch telocvične. Keďže nie sme jediná partnerská škola, naši študenti si tak mohli prehodiť pár slov z Francúzmi a Čechmi. Boli sme rozdelení do skupín, v ktorých sme tímovo hrali volejbal a basketbal a spoločnými hlavami sme rozlúskli kvíz zameraný na všeobecné vedomosti.
V predposledný deň v Holandsku sme si museli trocha privstať. Autobus nás už 7:30 čakal pred školou a zaviezol nás do Amsterdamu. Počas cesty do hlavného mesta sa zastavili na Afsluitdijku, ručne stavanej priehrade, ktorá oddeľuje more a jazero. Naša druhá zastávka viedla do mestečka Zaanse Schans, ktoré sa pýši tradičnými veternými mlynmi a čarokrásnym prostredím, ako keby sme sa vrátili o pár stoviek rokov dozadu. Po prehliadke mestečka sme konečne dorazili do Amsterdamu, kde na nás už čakala vyhliadková loď, ktorá nás previezla po amsterdamských kanáloch a ukázala zákutia mesta, ktoré by sme nemohli vidieť kvôli časovému harmonogramu. Po oboznámení s históriou mesta sme kráčali k národnému múzeu Rijksmuseum. Počas návštevy múzea sme si mali spraviť selfie s obrazom, ktorý je podľa nás najviac holandský. Po múzeu sme mali rozchod po meste, kde sme nasávali atmosféru mesta a mohli sme vidieť krásne malebné zákutia, ako aj rozdiely, ktoré mesto ponúka.
V náš posledný deň sme spred školy odchádzali o 8:00, pričom padla pri lúčení nejedna slza a dúfame, že sa sem niekedy ešte v budúcnosti vrátime. Počas cesty sme si rozprávali veľa zážitkov a mali sme aj ochutnávku syra, ktorý náš spolužiak dostal ako darček.
Zažili sme tak spolu veľa skúseností a zážitkov, ktoré naše životy spojilo na 5 dní. Veľmi sa tešíme na Holanďanov, ktorí sa chystajú k nám v apríli.
19
Naším produktom je úspešný vysokoškolák
Každoročne naša škola organizuje Deň otvorených dverí (DOD), ktorý bol tento rok úplne odlišný od všetkých predchádzajúcich. Po dlhodňových prípravách sme otvorili dňa 8. februára 2018 brány našej 355-ročnej školy pre širokú verejnosť, ktorej sme ukázali, že študovanie na našej škole sa oplatí. Celý deň sa konal v duchu invenčnosti a kreativity, pod ktorú sa podpísali študenti II.A, najmä Peter Illéš a Daniel Richter. Po týždni príprav pripravili pre návštevníkov program, ktorý sa im zaisto vryl do pamäti.
Po vstupe do budovy privítalo návštevníkov nové logo DOD a sprievodcovia v žltých tričkách, ktoré boli špeciálne vyrobené k príležitosti DOD. Sprievodcovia sprevádzali študentov rôznymi trasami po stanovištiach, kde na návštevníkov školy čakali pedagógovia a šikovní študenti, ktorí im predviedli, čo sa na našej škole počas svojho štúdia naučili. Azda najzaujímavejším programom prekypovali predmety chémia a biológia, kde mohli byť návštevníci svedkami rôznych chemických pokusov a pitvy hovädzieho srdca. V rekonštruovanom podkroví si mohli vyskúšať anglický test z projektu EnglishGo, kvíz z geografie a dejepisu, dnes už menej populárny, avšak na myseľ pôsobiaci šach. Študenti z TV GYM pripravili zostrih TOP videí z ich štúdia. Študenti spolu s matematikmi predstavili, čo sa dokázali naučiť o matematike, kráľovnej vied. Po vedomostne náročnej ceste školou sme pre návštevníkov prichystali niečo na oddych hlavy a zapojili sme aj iné funkcie nášho tela ako mozgové závity. V telocvični si mohla verejnosť vyskúšať, respektíve len pozrieť šport, ktorý zrejme nie každý pozná – kinball. V aule na návštevníkov čakalo menšie prekvapenie. A čože by sme to boli za školu, keby sme nepripravili niečo na pamiatku? Preto si návštevníci mohli vytvoriť svoju vlastnú záložku do knihy s oficiálnym logom školy, ktorá im bude pripomínať tento deň po dlhé roky.
Myslíme si, že tento deň plný očakávaní sa naozaj vydaril. Naša škola bola predstavená ako škola s 355-ročnou tradíciou. Aj keď už nie je najmladšia, naša škola spĺňa všetky aspekty moderného vyučovania a stále napreduje.
Počas DOD k nám zavítala aj TVS Skalica, ktorá natočila krátku reportáž a vyspovedala našu pani zástupkyňu Mgr. D. Martinovskou a Daniela Richtera, študenta II.A. Reportáž si môžete pozrieť na: https://www.youtube.com/watch?v=Abl7JtG_nBs&t=27s.
10
Valentín
14. február – deň sv. Valentína sa oslavuje takmer na celom svete. Ako súvisí tento tajomstvom opradený svätý človek s pohľadnicami, kvetmi a drobnými darčekmi zaľúbených? Čo bolo na ňom také výnimočné, že dodnes vzbudzuje živú spomienku?
Pôvod dňa svätého Valentína je opradený záhadami. Viaže sa s ním meno najmenej troch rôznych svätcov-martýrov. Prvým z nich bol Valentín, rímsky kňaz z 3. storočia, ktorý odmietol poslušnosť cisárovi Claudiovi II. Druhým svätým bol biskup z Interamny a tretím svätý Valentín, ktorý trpel v Afrike so svojimi spoločníkmi. O druhom a treťom Valentínovi sa veľa nevie, preto je príbeh rímskeho kňaza najznámejší.
Francúzsky vojvoda Karol Orleánsky patrí medzi zakladateľov tradície zaľúbených valentínskych lístočkov. Po prehratej bitke pri Azincourte v r. 1415 sa dostal do britského zajatia. Z londýnskeho Toweru poslal svojej žene do Francúzska prvú „valentínku” – niekoľko veršov pozornosti a horúcej lásky. Komercionalizácia zasiahla deň sv. Valentína až v 19. storočí. Sláva sviatku zaľúbených sa prostredníctvom masovokomunikačných prostriedkov rozšírila do celého sveta. Vďaka tomu zaľúbení v tento deň podpisujú svoje listy „Od Tvojho Valentína”
Hurbanov pamätník
Dňa 13. februára 2018 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo Hurbanovho pamätníka. Súťaže sa zúčastnilo 15 skvelých recitátorov a recitátoriek, z ktorých bolo veľmi ťažké vybrať víťazov. Po dlhom radení a hodnotení vynikajúcich rétorických schopností našich študentov sa komisia, a že to bolo ťažké, rozhodla nasledovne:
ll. kategória - poézia
1. miesto: Matej Kudláč, príma
2. miesto: Adrián Pelčák, príma
3. miesto: Tobias Kyška, príma
lll. kategória - poézia
1. miesto: Radoslava Caletková, sekunda
2. miesto: Karolína Feriková, tercia
3. miesto: Aneta Vávarová, kvarta
lV. kategória - poézia
1. miesto: Mária Prachárová, sexta
2. miesto: Natália Hránková, sexta
ll. kategória - próza
1. miesto: Lucia Sprušanská, príma
lll. kategória - próza
1. miesto: Gréta Huťťová, sekunda
2. miesto: Terézia Vávrová, tercia
3. miesto: Patrícia Kremlová, tercia
Lea Hyžová, tercia
IV. kategória - próza
1. miesto: Patrícia Ptáčková, kvinta
2. miesto: Timotej Kotvan, lll.B
Víťazom srdečne blahoželáme a tešíme sa na úspešnú reprezentáciu našej školy vo vyšších kolách.
Krajské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry
Dňa 7. februára 2018 sa študentky Adriana Pikartová z triedy kvinta a Charlotte Ivanová z triedy 4.C zúčastnili krajského kola Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry, ktoré sa konalo v Trnave na Gymnáziu Angely Merici. Adriana v kategórii B obsadila 4. miesto a Charlotte v kategórii A získala krásne 3. miesto. Obom dievčatám srdečne blahoželáme k dosiahnutému úspechu.
Prednáška o Miroslavovi Syllovi
Dňa 1. februára 2018 sa konala v priestoroch našej auly prednáška o významnom maliarovi Miroslavovi Syllovi, ktorý svojho času pôsobil aj v našom meste. Krásnu prednášku o živote a diele tohto majstra veľmi výstižným a odborným jazykom predniesla riaditeľka Záhorského múzea v Skalici, pani PhDr. Viera Drahošová, ktorá obohatila svojim výkladom mysle našich študentov tretieho a štvrtého ročníka.
Záhorské múzeum nám zapožičalo aj náučné panely, na ktorých si môžu študenti, ako aj návštevníci školy prečítať a pozrieť mnohé informácie o maliarovi. Panely sme umiestnili na prvom poschodí.
Bedmintovali sme v Piešťanoch :)
Minulotýždňový štvrtok, 8. februára 2018, naši študenti strávili krásny deň v Piešťanoch. Deň sa niesol ako inak v znamení dnes už menej populárneho športu - bedmintonu. Konalo sa tu krajské kolo, na ktorom si naši študenti viedli bravúrne!
V kategórii dievčat uspeli študentky Kamila Bundalová (3.A) a Patrícia Ptáčková (KV), ktoré skončili na skvelom 1. mieste a tak nám postúpili na celoslovenské kolo, ktoré sa bude konať v Liptovskom Mikuláši.
V kategórii chlapcov na krásnom 4. mieste skončili naše najmladšie dvojičky, bratia Jakub a Matúš Formánkovci (1.A).
Veľmi nás teší, že patríme medzi jednu z mála škôl, na ktorej sa pomaly ale isto stáva tradičným športom aj bedmintom. Preto našim študentom patrí naša vrúcna gratulácia.
Výsledky EnglishGo v rámci DOD
V rámci DOD na našej škole si žiaci mohli vyskúšať aj anglické cvičenia cez projekt EnglishGo a dostali jednoduchý všeobecno-vedomostný kvíz v angličtine na výstupnej úrovni zo ZŠ, teda na úrovni A2. Jeho správne odpovede si môžu skontrolovať tu: 1b, 2a, 3a, 4c, 5b, 6b, 7c, 8a, 9c, 10b, 11a, 12a, 13c, 14a, 15a, 16a, 17b, 18c, 19a, 20b.
školský projekt RECYKLUJME PLASTY
V prvom polroku tohto školského roka sa študenti 3.A a septimy aktívne zapojili do školského projektu RECYKLUJME PLASTY. Jeho cieľom bolo ukázať, že plasty nemusia skončiť v separačnej nádobe, v horšom prípade na skládke, ale dajú sa z nich vyrobiť predmety bežnej potreby, dekoračné predmety a aj učebná pomôcka. Tu sú ukážky ich prác:
7