Deň boja za slobodu a demokraciu. Oddych, pauza v škole, voľno, veget. Je to však deň študentov. Deň, keď si pripomíname ako práve mladí ľudia nenásilným spôsobom len tým, že našli odvahu a vyjadrili nesúhlas s vtedajším totalitným režimom a vyšli do ulíc, premohli zlo a neslobodu.
Ani na našom gymnáziu sme nechceli prežiť spomienku na tieto udalosti všedne. V utorok 14.11.2017 sme naplánovali „športový deň“. Florbal, volejbal, stolný tenis, zumba, ... ale aj šach. Novotou dýchajúce podkrovie gymnázia sa priam núkalo ako vhodný hrací priestor. Na širokej chodbe sme si rozložili stoly a pár minút po ôsmej ráno sa začalo bojovať. Nenásilne, pokojne na šachovniciach. Šachy zbližujú ľudí, vytvárajú kamarátstva. Trénujú pamäť, logické i analytické myslenie, sústredenosť. Vedú k samostatnému mysleniu, učia ľudí byť cieľavedomými, ale vypestujú v človeku aj pokoru, keď sa učí prijímať prehru a uznať kvality súpera. My šachisti aj preto vieme, že „Šachy sú viac ako šport“.
Turnaj sa hral tzv. švajčiarskym systémom na 7 kôl. Každý z účastníkov si teda zahral 7 partií s časovou dotáciou 2x15 minút na partiu. 13 chlapcov a 3 dievčatá si v turnaji nič nedarovali. Bojovali o každý bod. Niekomu sa darilo viac, inému menej, všetci si však dosýta zahrali. Asi najširší úsmev po turnaji mala Nicol Ivanová z 1.A triedy. Zlikvidovala postupne všetkých sedem súperov, ktorí sa jej postavili do cesty. Aj sama však priznala, že v niektorých partiách to povestné šťastíčko stálo na jej strane. 7 bodov zo siedmich je tak či onak obdivuhodný výsledok. Na druhom a treťom mieste sa umiestnili dvaja šachisti, ktorí získali po 5,5 boda. Vďaka lepšiemu pomocnému hodnoteniu obsadil konečné 2. miesto Stanislav Štrbáň a 3. miesto sa ušlo Dominikovi Ralbovskému.
Na turnaj si našli cestičku aj dvaja odvážlivci z nižších ročníkov osemročného gymnázia. Víťazom mladšej kategórie sa stal Jakub Fehér a druhý bol Stanislav Suchovský.
Víťazom blahoželám, všetkým, ktorí si prišli zahrať ďakujem za predvedené férové výkony a ostatných povzbudzujem, aby neváhali a nabudúce sa k nám pridali. Ženy si proti mužom nezaboxujú, ani mladší žiaci sa nemôžu porovnávať s dospelými futbalistami. Ale v šachu je to možné. Deti, starší, ženy, muži. Dôkazom je napríklad aj to, že náš turnaj vyhrala slečna, ktorá predstihla svojich šachových kolegov. Tak čo? O rok znova?
Marek Šefčík – rozhodca turnaja